Uszczelnianie okien silikonem - poradnik

Niezależnie od materiału, z którego wykonane zostały okna, jeśli są one nieszczelne, może uciekać przez nie nawet 30% ciepła. Jeśli masz do czynienia z zaawansowanym uszkodzeniem okna, możesz odczuwać nawet delikatny przeciąg pomiędzy pomieszczeniami. Jest to duży dyskomfort, szczególnie zimą, kiedy temperatury są bardzo niskie. Wiąże się to również ze wzrostem kosztów ogrzewania. Z tego artykułu dowiesz się, jak uszczelnić okna silikonem. Poradnik ten pomoże ci znaleźć produkt, który będzie odpowiedni dla Ciebie.

Uszczelnianie okien - o czym warto wiedzieć?

Winą nieszczelności wieloletnich okien jest zazwyczaj zużycie materiału, które dokonuje się poprzez ich częste zamykanie i otwieranie. Systematyczne użytkowanie wpływa negatywnie na poszczególne elementy konstrukcji okna. Najbardziej podatne na uszkodzenia są uszczelki, ponieważ po dłuższym użytkowaniu mogą się odkształcać i wyginać. Należy więc pamiętać o regularnych przeglądach stolarki okiennej.

Bardzo często przyczyną nieszczelnych okien jest także ich błędny montaż. Powinieneś zadbać o to by firma, która się tym zajmuje, była sprawdzona i rzetelna. Zachowaj również wszystkie rachunki i faktury dotyczące zakupu i montażu okien. Dzięki gwarancji, którą otrzymasz od firmy budowlanej, zyskasz możliwość zgłoszenia usterki lub źle wykonanej usługi.

Silikon do uszczelniania - jaki wybrać?

Silikon do uszczelniania okien pomoże ci zniwelować drobne nieszczelności i usterki. Jeżeli posiadasz okna z plastiku, pamiętaj, że nie łączą się one z każdym rodzajem silikonu. W przypadku tego typu okien nie sprawdzi się, np. silikon uniwersalny. Przed dokonaniem zakupu powinieneś więc zapoznać się z kartą produktową i dowiedzieć się, czy dany produkt nadaje się do uszczelniania twoich okien.
Silikon neutralny jest jednym z najlepszych rozwiązań, ponieważ nadaje się do elementów okien PCV, tynków i betonów. Za jego pomocą możesz uszczelniać przestrzenie pomiędzy stykiem ramy a murem lub nieszczelności pod parapetem. Silikon neutralny jest odporny na wilgoć i promieniowanie UV. Nie jest on również podatny na zmiany temperatury, więc bez obaw możesz używać go na zewnątrz. Ponadto jest odporny na pleśń i grzyby. Aplikacja produktu jest bardzo prosta i nie potrzebujesz do niej fachowej wiedzy. Należy najpierw dokładnie oczyścić ramę lub ścianę, po czym zabezpieczyć je taśmą malarską. Silikon uszczelniający nakłada się tak jak spoinę, dopasowując rozmiar paska do ubytku. Po aplikacji produktu łatwo można usunąć jego nadmiar za pomocą szpatułki lub palca.
Uszczelnienia akrylowe, podobnie jak silikon neutralny są odporne na promieniowanie UV oraz zmiany temperatury. Ich dodatkową zaletą jest możliwość malowania i szlifowania. Mają one jednak niską odporność na wilgoć, przez co nie nadają się do użytku pod łazienką, czasami kuchnią oraz na zewnątrz domu. Aplikuje się je za pomocą specjalnego pistoletu. Sprawdzają się w przypadku uszczelniania styków ścian, sufitów i parapetów.
Możesz sięgnąć również po silikon akrylowy, który łączy dwie najlepsze cechy produktów, czyli jest odporny na wilgoć i można go malować.
Poliuretanowa pianka do uszczelniania okien przyda się natomiast jeżeli nieszczelność pojawi się na łączeniu ościeżnicy z murem. Pianka nie jest jednak odporna na promieniowanie UV, więc tuż po jej aplikacji należy jej pokryć jej powierzchnię tynkiem lub osłonić taśmą.