grill ogrodowy

Jak wyczyścić przypalony grill ogrodowy?

Lato, wakacje, to najlepszy czas na spędzanie wolnego czasu przy grillu. Jednak, by móc z niego jak najlepiej korzystać, należy o niego regularnie dbać. A jego doczyszczenie często jest nie lada wyzwaniem. Szczególnie gdy do tej pory o niego nie dbaliśmy. Zatem jak wyczyścić przypalony grill ogrodowy? Dziś przedstawimy kilka sprawdzonych sposobów.

Dlaczego warto regularnie czyścić grill?

Jest kilka powodów, dla których konieczne jest regularne mycie i dbanie o grill ogrodowy. Są to:
  • Dla samej czystości – jeśli regularnie czyścimy grill, o wiele prościej pozbyć się wszelkich zabrudzeń. Jeśli wciąż to odkładamy w czasie, nie dziwmy się, że nagle nie możemy go doczyścić.
  • Dla zdrowia – ogólnie wiadomo, że stary i przypalony tłuszcz nie służy naszemu zdrowiu. Dlatego warto dbać o to, by nie miał on styczności z naszym świeżym jedzeniem. Może bowiem doprowadzić do bólów brzucha i niestrawności.
  • Dla estetyki i smaku – jeśli będziemy przypiekać kiełbaski na brudnym grillu, to ani nie wygląda to zbyt dobrze, ani samo mięso nie będzie zbyt dobrze smakować. I nie ma tu znaczenia, jakiego typu grill posiadamy.

Jak zabrać się za czyszczenie grilla?

Gdy już zamierzamy się za to wziąć, warto wiedzieć, jak wyczyścić przypalony grill ogrodowy krok po kroku. Na początek warto pozbyć się wszelkich resztek jedzenia, o ile tylko jesteśmy w stanie. Potem pozbywamy się starego tłuszczu i popiołu. Kolejnym krokiem jest wyczyszczenie grilla i wytarcie, by nie powstawała rdza. A w jaki sposób można go czyścić?

Szczotki do czyszczenia grilla

Dosyć popularnym rozwiązaniem jest korzystanie ze szczotki przeznaczonej do czyszczenia grilla. Posiada ona twarde włosie, które pozwala na doczyszczenie całej powierzchni. Nie ma problemu z pozbyciem się resztek jedzenia i tłuszczu. Szczotki pozwalają nawet dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, a dodatkowo pozwalają doczyścić akcesoria dołączone do grilla. Do większych zabrudzeń warto wybierać okrągłe lub prostokątne, a do większej precyzji przyda się niewielka szczoteczka z wyprofilowanym uchwytem. Trzeba z nich jednak korzystać zaraz po zakończeniu grillowania, gdy sprzęt jest jeszcze ciepły. Wtedy czyszczenie jest najprostsze.

Środki chemiczne

To wygodniejsza forma czyszczenia. Spryskujemy wszelkie zabrudzenia i pozostawiamy na konkretny czas. Dzięki temu piana może dotrzeć do zabrudzeń i się ich pobyć. Świetne jest to, że takie środki radzą sobie z każdym brudem, jak np. zaschnięte jedzenie, tłuszcz czy spalenizna. A pozostawiają czysty i ładnie pachnący grill. Korzystanie z nich jest wygodne i pozwala na dotarcie do nawet trudno dostępnych miejsc. A poza sezonem można z nich korzystać np. do wyczyszczenia piekarnika lub patelni. Trzeba jednak obchodzić się z nimi ostrożnie i zgodnie z zaleceniami producenta. Przykładem doskonałego środka do czyszczenia grilla jest https://ccf1.pl/produkt/ccf1-grill-pionier/.

Domowe sposoby na wyczyszczenie grilla

Jak zawsze można także skorzystać z domowych sposobów na to, jak wyczyścić przypalony grill ogrodowy. Szczególnie wtedy gdy nie posiadamy pod ręką poprzednich środków lub nie chcemy z nich korzystać. Pierwszy sposób to połączenie sody oczyszczonej i wody utlenionej. Robimy z niej pastę, którą nakładamy na zabrudzoną powierzchnię i pozostawiamy na dłuższy czas, by substancja rozpuściła brud. Inne sposoby to:
  • Pasta z sody oczyszczonej, ciepłej wody i soli
  • Mieszanina wody, octu i mydła
  • Płyn do naczyń – szczególnie na mniejsze zabrudzenia
  • Wąż ogrodowy, mleczko czyszczące i twarda szczotka
A gdy powyższe metody zawiodą lub gdy zabrudzenie jest szczególnie mocne, można wykorzystać jeszcze jeden sposób. Na ruszcie należy położyć folię aluminiową posypaną solą. Wsadzamy ją do rozgrzanego piekarnika i pieczemy aż do zbrązowienia soli.

Podsumowanie

Warto wiedzieć, jak wyczyścić przypalony grill ogrodowy. Szczególnie że ma to swoje plusy. Przede wszystkim łatwiej będzie go czyścic regularnie, zadbamy o swoje zdrowie, a także smak potraw przyrządzanych na grillu. Istotne jest przy tym to, że sam grill warto czyścić jeszcze, gdy jest gorący, a obudowę dopiero po jej wystygnięciu.