chirurg

Pinceta chirurgiczna - do czego służy?

Niestety, ale zdarzają się sytuacje w naszym życiu, przez które nabawiamy się jakiegoś urazu. W momencie, gdy jakiś odłamek dostanie się do naszej skóry to musimy go jakoś wyjąć. Najbezpieczniej narzędziem do tego jest pinceta chirurgiczna. To takie narzędzie, które jest wykonane ze stali nierdzewnej przez co można je używać wielokrotnie, ale najpierw trzeba tą pincetą dokładnie odkazić po każdym użyciu, ponieważ na niej mogą znajdować się niebezpieczne bakterie dla zdrowia człowieka.

Pinceta chirurgiczna do czego może ona dokładnie służyć?

Pęsety idealnie sprawdzą się, kiedy będzie na przykład do wyciągnięcia jakiś odłamek szkła, który dostał się do naszej skóry. Idealnie sprawdzają się one do przytrzymania bardzo cienkich struktur takich jak naczynia krwionośne, dlatego są powszechnie używane przy wielu zabiegach odbywających się w warunkach szpitalnych. Pęsety chirurgiczne są wtedy potrzebne do utrzymywania mięśni, naczyń, czy powięzi. Można ich używać wielokrotnie, ale jednak po każdym wykorzystaniu tej pincety chirurgicznej trzeba ją dokładnie sterylizować. Na końcu tego sprzętu znajdują się nacięcia, dzięki czemu nie ma ryzyka uszkodzenia skóry nią. Gdy chirurg operuje tkanki, które są delikatne to właśnie pincety powinien użyć, aby je dokładnie zabezpieczyć. Używane są one praktycznie do każdego zabiegu chirurgicznego, gdzie jest konieczne zszycie. Również można nią chwycić materiały opatrunkowe, gdy są one trudne do utrzymaniu lub znajduje się na nich krew, a my nie chcemy mieć z nią kontaktu. Można także przejąć igłę, która jest wkłuta w jakąś część naszej skóry. Zastosowanie pincety chirurgicznej nie tylko dotyczy obszaru medycznego, ale można ją także używać w modelarstwie, czy gastronomii. W kuchni jedną z opcji jest ich wykorzystanie do znalezienia wszystkich ości w rybie i ich wyjęcia. W przypadku, gdy kogoś interesuje tego typu sprzęt to może on odwiedzić stronę internetową https://madens.pl/oferta/narzedzia-instrumenty-chirurgiczne/pesety-pincety-chirurgiczne/ gdzie znajdzie więcej informacji o nich.

Jakie narzędzia są potrzebne lekarzowi do zszycia różnych ran powstałych w wyniku jakiegoś zdarzenia?

Tak jak już wcześniej było wspomniane, nie obędzie się przy szyciu bez użycia pincety chirurgicznej, ponieważ jest ona bardzo skuteczna, gdy trzeba dokonać tak precyzyjnej czynności jak zszywanie. Nie może także zabraknąć szwów chirurgicznych, gdy lekarz rozpoczyna szycie uszkodzonej tkanki. Gdy konieczne jest przytrzymanie mięśni lub powięzi to lekarz bardzo często decyduje się na użycie kleszczyków z zamkiem. W przypadku delikatnych naczyń do ich przytrzymania osoba prowadząca zabieg chirurgiczny może użyć kleszczyków Peana, które nie mają końcówek ostrych. Podczas operacji są stosowane także klemy i ich wyróżniamy trzy rodzaje w zależności od tego, w jakich częściach ciała mają być użyte. Klemy miękkie są stosowane w przypadku naczyń krwionośnych, ale klemy twarde, które mogą miażdżyć naczynia, gdy są do szycia jelita. Narzędziami szyjącymi tego typu rany są zazwyczaj imadła, które mają trzymać igłę w czasie całego tego procesu. Także przy tego typu zabiegach często są wykorzystywane strzykawki oraz igły, aby wstrzyknąć odpowiednie lekarstwa, gdy jest taka potrzeba lub podać pacjentowi znieczulenie w przypadku, kiedy będzie to boląca rana. W momencie, gdy dojdzie do rozcięcia skóry to taka osoba powinna przyjąć zastrzyk przeciwtężcowy na wszelki wypadek.

Pinceta chirurgiczna jest kluczowa przy wielu zabiegach wykonywanych w szpitalu, gdy dana przestrzeń uszkodzona wymaga szycia. Ich ogromnym atutem jest to, że są wykonane z dobrej jakości materiału, przez co mogą być wykorzystywane wielokrotnie. Wystarczy je tylko zdezynfekować po każdym użyciu, aby pozbyć się wszystkich niebezpiecznych związków, które się na pęsecie znalazły w czasie przeprowadzania zabiegu. W szpitalach są najczęściej spotykane pęsety anatomiczne lub chirurgiczne. Różne pecety są wykorzystywane w innych dziedzinach naszego życia.