mięśnie

Co oznacza pulsowanie mięśni?

Dbanie o zdrowie to słuchanie swojego organizmu i monitorowanie sygnałów, które są przez niego przesyłane. Jednym z takich komunikatów jest mimowolne pulsowanie mięśni. Często jest ono niegroźnie, ale zdarza się, że świadczy o poważnych problemach zdrowotnych, dlatego nie należy tego lekceważyć.

Pulsowanie mięśni spowodowane wysiłkiem fizycznym

Samoistne pulsowanie mięśni wystąpić może po ciężkim treningu fizycznym. Znaczne drżenie mięśni w jego trakcie może być sygnałem od organizmu, aby zakończyć trening. Najczęściej jest ono odczuwalne na udach i łydkach przez osoby zaczynające swoją przygodę z danym sportem, kiedy to organizm nie przystosował się jeszcze do tego typu wysiłku. Problem ten dotyka również osoby wracające do regularnych ćwiczeń po urazach i kontuzjach. Aby wyeliminować mimowolne pulsowanie mięśni wywołane intensywnym dla organizmu treningiem należy skupić się na odpowiedniej regeneracji. Osoby początkujące i po kontuzjach powinny stopniowo wracać do wysiłku.

Niedobory powodujące samoistne pulsowanie mięśni

Rzeczą, którą należy skontrolować w przypadku mimowolnego pulsowania mięśni jest stosowana przez nas dieta. Spożywanie niezbilansowanych posiłków jest jedną z głównych przyczyn tego stanu. Do drżenia mięśni doprowadza także picie kawy w nadmiernych ilościach bądź przyjmowanie niektórych leków - produkty te wypłukują z organizmu niezbędne do prawidłowego funkcjonowania witaminy minerały. Najczęściej drżenie mięśni wywołane jest niedoborami magnezu, potasu i wapnia - są to pierwiastki mające największy wpływ na układ mięśniowy i nerwowy. Również zbyt małą ilość witamin z grupy B może być przyczyną drżenia mięśni.

O jakich chorobach świadczy mimowolne pulsowanie mięśni?

Zdarza się również, że mimowolne pulsowanie mięśni jest wynikiem choroby neurologicznej. W sytuacji, w której nie wykonujemy intensywnych treningów, dbamy o odpowiednią regenerację ciała i dużą uwagę zwracamy na spożywane przez nas posiłki a drżenie mięśni nadal występuje, należy niezwłocznie skontaktować się z neurologiem.

Drżenie głowy oraz kończyn górnych i dolnych może być symptomem choroby Wilsona, natomiast mimowolne pulsowanie mięśni łydek i rąk świadczyć może o niewydolności nerek. Są to jedynie przykłady chorób neurologicznych, o których może świadczyć samoistne pulsowanie mięśni. Lekarz przy użyciu specjalistycznego sprzętu będzie w stanie dokładnie zdiagnozować przyczynę drżenia mięśni, a następnie wdrożyć optymalne metody leczenia.

Mimowolne drżenie mięśni nierzadko ma podłoże psychiczne i może wiązać się, chociażby z zaburzeniami lękowymi. Drżenie mięśni często pojawia się u osób cierpiących na nerwicę.

Jeżeli drżenie mięśni odczuwać dzień po imprezie, na której spożywałeś alkohol, możesz mieć pewność, że to on jest powodem takiego stanu. Alkohol prowadzi do zmian w gospodarce hormonalnej, co powoduje zwiększenie ilości oddawanego moczu. Prowadzi to do utraty elektrolitów i powoduje mimowolne pulsowanie mięśni.