motocykl

Jak dobrać akumulator do motocykla?

Sprawny akumulator jest nieoceniony w trakcie gorszych warunków pogodowych. Gdy nadejdą niższe temperatury, wówczas nasz motocykl może całkowicie nie odpalić lub będziemy zmuszeni stracić czas na podładowanie baterii. To kłopotliwe i stresujące sytuacje.

Producenci akumulatorów polecają je kontrolować i okresowo wymieniać na nowe, gdyż te komponenty utrzymują swoją sprawność przez okres od 5 do 10 lat. Dużo osób zwleka z wykonaniem tej czynności, ponieważ odpowiedni dobór akumulatora motocyklowego wydaje się być trudnym tematem. Jak się okazuje, nie musi tak być, ponieważ wystarczy pamiętać o kilku kwestiach.

Dobór akumulatora do motocykla - istotne elementy

Nowy akumulator powinien mieć rozmiary jak ten, który chcemy wymienić. Szczególnie ważną kwestią, o której użytkownicy zapominają, jest ułożenie biegunów. Nie są one zawsze takie same. Plus w nowym akumulatorze może znajdować się po innej stronie i wtedy montaż takiej baterii będzie nie lada wyzwaniem.

Kolejną kwestią są wymiary akumulatora. Takie parametry jak szerokość, długość i wysokość muszą być identyczne, jak w starym komponencie. Próba instalacji zbyt dużego egzemplarza może być niemożliwa, gdyż taki się po prostu nie zmieści. Natomiast chęć jego zamontowania za wszelką cenę mogą uszkodzić baterię.

Zbyt mały akumulator natomiast będzie niestabilny na swoim miejscu. Co istotne, wszelkie wstrząsy skracają jego żywotność. A w najgorszym wypadku bateria może całkowicie wypaść w trakcie jazdy, co stanowi bardzo niebezpieczną sytuację dla innych kierowców.

Zwróćmy również uwagę na sposób mocowania przewidziany przez producenta.

Dobór akumulatora motocyklowego - parametry

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest posiłkowanie się instrukcją obsługi producenta naszego jednośladu. Dobry akumulator motocyklowy to model dopasowany do posiadanego przez nas pojazdu. Liczba amperów powinna być dostosowana do mocy silnika i potencjalnego zapotrzebowania elektrycznego. Im jednostka napędowa ma wyższą moc, tym wartość A powinna być większa. Dobranie zbyt dużej liczby spowoduje, że akumulator będzie niedoładowany i szybciej się zużyje. Natomiast za mała będzie się objawiać tym, że motocykl nie wykorzysta w pełni swoich możliwości.

Co więcej, liczba voltów w autach i motocyklach wynosi 12 V. Wyjątkiem są starsze modele, gdyż część może wymagać napięcia 6 V.

Jak wybrać dobry akumulator motocyklowy - rodzaje

Dobór akumulatora do motocykla to również jego rodzaj. W starszych jednośladach występowały baterie typu kwasowo-ołowiowego. Montowane są w pozycji pionowej. Co więcej, wymagają sprawdzania poziomu elektrolitu i jego uzupełniania. Brak płynu może spowodować uszkodzenie akumulatora.

W nowszych motocyklach o bardziej zaawansowanej elektronice stosuje się akumulatory żelowe. Są montowane w różnych pozycjach - w pionowej, poziomej i z przechyleniem o nawet 90 stopni w zależności od przewidzianego rozwiązania przez producenta jednośladu. Można go okresowo podładowywać, ale poza tym stanowi w zasadzie bezobsługowy typ. Ilość płynu wewnątrz jest widoczna i nie uzupełnia się go. Żelowe akumulatory są nieocenione w przypadku dużego zapotrzebowania na prąd.

Akumulatory typu AGM również są stosowane w pojazdach o większym zapotrzebowaniu na energię. Charakteryzują się wysoką żywotnością i dobrymi parametrami. Poziom elektrolitu sprawdza się w zależności od modelu. AGM są odporne na wszelkie drgania i wysoki prąd rozruchowy, jednak część modeli o przewidzianym uzupełnianiu poziomu elektrolitu mogą nie być przechylane o więcej niż 45 stopni. Przekroczenie tej wartości spowoduje rozlanie się cieczy. Poza wyjątkami AGM montuje się podobnie jak akumulatory żelowe, czyli w dowolnej pozycji.

Ostatni typ to najdroższe akumulatory, czyli litowo-jonowe, które są najlżejsze ze wszystkich. Charakteryzują się wysoką żywotnością oraz krótkim czasem ładowania, chociaż wymagają do tej czynności specjalnych ładowarek. Montuje się je w dowolnej pozycji.

Przy wyborze należy też wybrać dobrego producenta baterii, więc warto szukać recenzji. Wpisanie w Google "Akumulatory exide opinie" pokaże, że m.in. ten producent jest godny polecenia i cieszy się zaufaniem klientów.