notariusz

Kiedy skorzystać z usług notariusza?

Dla osób, które nie mają na co dzień kontaktu z prawem, potrafi być ono bardzo zawiłe i niezrozumiałe. Jest to kwestia szczególnie problematyczna, kiedy musimy sporządzić dokument urzędowy, taki jak np. umowa zakupu mieszkania czy darowizny, a także w sytuacjach dotyczących dziedziczenia spadku. Aby taki dokument był w pełni zgodny z obowiązującym prawem, musi on zostać przygotowany przez specjalistę, który zadba o wszystkie jego detale. Taką osobą jest właśnie notariusz, czyli osoba zaufania społecznego, której zadaniem jest m.in. przygotowywanie pism i umów.

W zasadzie każda dorosła osoba przynajmniej raz w życiu będzie musiała skorzystać z usług notarialnych. Warto zatem wiedzieć czym dokładnie zajmuje się notariusz, kiedy dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z jego oferty, a także ile to może kosztować. Na te i wiele innych kwestii dotyczących pracy notariusza i nie tylko informacje można znaleźć w poniższym tekście, do którego lektury serdecznie zapraszamy.

Notariusz - czym się zajmuje?

Jak już zostało wspomniane na początku tekstu - zakres działań notariusza obejmuje m.in. przygotowywanie profesjonalnych umów różnego typu oraz pism urzędowych. To jednak zaledwie niewielka część spraw, które można załatwić w kancelarii notarialnej.

Do innych spraw, którymi zajmuje się notariusz, można zaliczyć m.in. rozwiązywanie kwestii spadku. Kiedy odchodzi ktoś bliski i figurujemy w jego testamencie, możemy zdecydować się na przyjęcie lub odrzucenie spadku. Niezależnie jednak od podjętej decyzji, potrzebny będzie dokument, który będzie ją potwierdzał - a taki może sporządzić właśnie notariusz.

To jednak nie wszystko - u notariusza możemy również zamówić projekty aktów, przechować dokumenty, papiery wartościowe, a nawet pieniądze, a także sporządzać wyciągi dokumentów oraz wpisy i odpisy. Widać więc wyraźnie, że zakres działań notariusza jest niezwykle szeroki.

Kiedy warto skorzystać z usług notariusza?

Wiele osób zadaje sobie pytanie “kiedy skorzystać z usług notariusza?”. Wynika to z kilku powodów. Po pierwsze - niewielka wiedza na temat zakresu działań kancelarii notarialnych. Część interesantów po prostu nie wie, z jakimi sprawami może zgłosić się do notariusza, a z którymi nie. Po drugie - za usługi notarialne trzeba zapłacić, a więc część osób zastanawia się, czy danej sprawy nie da się rozwiązać w inny sposób, bez ponoszenia kosztów. Odpowiadając jednak na pytanie: do notariusza warto udać się wtedy, kiedy potrzebujemy przygotować profesjonalną umowę, mamy do załatwienia sprawę dotyczącą aktu zgonu, spadku czy małżeńskiej umowy majątkowej.

Usługi notarialne w Toruniu - ceny

Ceny usług notarialnych potrafią być bardzo różne - wiele zależy do kancelarii oraz ustalonego przez nią cennika. Oczywiście całkiem spory wpływ na ostateczne ceny ma również położenie kancelarii - przykładowo usługi notarialne w Toruniu będą z pewnością tańsze niż te oferowane w różnych kancelariach w Warszawie, Krakowie czy Poznaniu. Przed podjęciem decyzji warto się zatem rozejrzeć w ofertach.