ciągnik

Ciągnik MTZ 82 - podstawowe informacje

Ciągniki MTZ znane są na polskich wsiach od lat 70. XX wieku. Produkowane na Białorusi szybko w Polsce zyskały potoczną nazwę "Białoruśka". Jednym z najpopularniejszych jest model 82. Produkowany od dziesięcioleci był oczywiście wielokrotnie modernizowany. Najnowsza aktualizacja konstrukcji została przeprowadzona niedawno. Ciągnik po zmianach pokazano po raz pierwszy w roku 2020. 

Zalety ciągnika MTZ-82 i części do niego

Ogromnym plusem tego ciągnika jest prostej konstrukcji silnik. To jednostka napędowa o pojemności 5 litrów i mocy 80 KM. Nieskomplikowana pompa wtryskowa i równie uproszczone inne elementy to niewątpliwie bardzo duża zaleta tego ciągnika. Może on bowiem pracować nawet na paliwie gorszej jakości oraz raczej nie powinien ulec uszkodzeniu.

Dzięki prostej konstrukcji silnika niezwykle łatwo usunąć w nim wszelkie usterki. Poradzi sobie z tym praktycznie każdy mechanik mający pojęcie o ciągnikach rolniczych i ich naprawie. Co ważne, zamienne części do MTZ-82 są tanie oraz wciąż łatwo dostępne. Nawet do ciągników wyprodukowanych przed laty komponenty można kupić w wielu miejscach. 

Minusem dla wielu osób jest sposób uruchamiania tego silnika. Ma on - jak każdy - rozrusznik, jednak nie posiada świec żarowych. Zamiast nich zastosowano świecę płomieniową. Nawet drobna usterka tego elementu powoduje jednak problemy z uruchomieniem jednostki napędowej. Co więcej, jeśli świeca się pokruszy, a jej elementy wpadną do cylindrów, spowoduje to spore zniszczenia. Silnik po takim zdarzeniu najczęściej nadaje się do poważnej naprawy. Co prawda, części do MTZ-82 można kupować do dziś. Taka awaria silnika kwalifikuje go jednak do kapitalnego i czasochłonnego remontu, co przy konieczności posiadania sprawnego ciągnika w gospodarstwie jest sporym problemem.

Wielu rolników chwali sobie natomiast napęd zarówno na przednie, jak i tylne koła. Pierwsze rozwiązanie jest opcjonalne i można je wyłączyć. Znacząco ułatwia to jazdę ciągnikiem w trudnym terenie lub po grząskich polach. W wielu modelach przedni napęd uruchamia się automatycznie od razu, jak pojawi się poślizg kół.

MTZ-82 - ciekawe rozwiązania techniczne

Ciągniki MTZ-82 z pierwszych lat produkcji miały bardzo małą kabinę zwaną orzeszkiem. Te egzemplarze, które opuszczały fabryki później, oferowały dużo więcej miejsca i wyższy poziom wygłuszenia, co poprawiało komfort jazdy. Ciekawostką w kabinie jest wodny mechanizm oczyszczania powietrza. Powietrze do kabiny zasysane jest góry, a następnie przechodzi przez wodny filtr. Do środka trafia więc oczyszczone z pyłu i kurzu. Co więcej, ma nieco niższą temperaturę niż na zewnątrz, a to podwyższa komfort pracy w ciepłe dni.

W ciągniku zastosowano również wiele interesujących rozwiązań mechanicznych, między innymi przekładnie stożkowe przy kołach. Sporo elementów wymagało jednak częstego smarowania. Rolnik, który zaniedbywał ten obowiązek, zazwyczaj spotykał się z sytuacją, że niesmarowany komponent szybko ulegał awarii, powodując też usterki innych części albo ich zniszczenie. Części do MTZ-82 to w takiej sytuacji nie jest problem. Sama naprawa wielu usterek to jednak dość czasochłonne zajęcie.

Najnowsze ciągniki MTZ-82

W ciągnikach po najnowszych modernizacjach zastosowano wiele nowoczesnych rozwiązań. Zmieniono między innymi tłumik i umieszczono go w innym miejscu, dzięki czemu w kabinie jest ciszej, tłumik zaś nie ogranicza widoczności kierowcy. Uruchamianie przedniego napędu i WOM nie wymaga - jak we wcześniejszych modelach - użycia sporej siły. Wystarczy naciśnięcie jednego przycisku.

Przebudowano też skrzynię biegów. W najnowszych ciągnikach skrzynia ma 18 biegów do przodu i 18 do tyłu. Maksymalna prędkość podczas jazdy do przodu to ponad 35 km/h. Natomiast w trakcie poruszania się do tyłu jest niewiele mniejsza i wynosi 32 km/h.

Pomimo wielu zmian najnowsze ciągniki MTZ-82 nadal są bardzo prostej konstrukcji, dzięki czemu naprawi je praktycznie każdy mechanik. Komponenty do najnowszych modeli są oczywiście łatwo dostępne i niedrogie. Nie ma więc problemu z ich kupieniem. Jeśli chodzi o MTZ-82, części można kupić w sklepach stacjonarnych oraz przez Internet.