związek

Jak poradzić sobie z rozstaniem?

Koniec związku to dla każdego bardzo trudny czas. Pojawia się wtedy wiele negatywnych emocji mogących zakłócać obraz siebie i świata. Jak poradzić sobie z rozstaniem? To pytanie zadaje sobie każdy, kto przeżył dramatyczny koniec relacji. Nie ma tu magicznej metody, która całkowicie usunie ból po rozstaniu - to po prostu niemożliwe. Istnieją jednak sposoby na to, by nieco ułatwić sobie ciężki czas po zakończeniu związku.

Pozwól sobie przeżywać trudne emocje

Pozwolenie sobie na przeżywanie trudnych emocji to podstawa. Ważna jest wiedza, że nie ma emocji dobrych i złych - są jedynie te łatwiejsze oraz trudniejsze do doświadczania. Naturalnie, po rozstaniu z bardzo bliskim człowiekiem pojawiają się takie odczucia, jak złość, rozżalenie, a czasem zazdrość. Nie warto tłumić tych emocji, a pozwolić sobie na ich przeżywanie, inaczej będziesz jak bomba zegarowa, która tylko czeka, by wybuchnąć.

Warto opowiedzieć bliskim, co aktualnie czujesz - dzielenie się trudnymi emocjami i odczuciami stanowi kolejną pomoc. Wsparcie innych z pewnością jest bezcenne. Ważne, by pamiętać o tym, że złość nie może zmienić się w agresję - wyładowywanie się na innych ma szkodliwe efekty zarówno dla tych, na których ktoś się wyżywa, jak i dla samego wyżywającego się.

Otaczaj się bliskimi

To najbliżsi pomogą przejść tę trudną drogę po rozstaniu. Wsparcie rodziny, przyjaciół oraz kumpli jest niezastąpione. Czasem wyjście na zakupy z przyjaciółką czy na piwo z kolegami może bardzo pomóc. Jest to pomoc chwilowa, ale warto chwytać się małych rzeczy, z których można potem budować coś większego, stabilniejszego.

Czas po rozstaniu to okres w życiu, w którym należy docenić to, że ma się rodzinę i innych bliskich. A może warto też w tym czasie otworzyć się na nowe znajomości? Nie chodzi tutaj o wchodzenie zbyt szybko w nowy związek - takie zachowanie z niezaleczonymi jeszcze ranami może nie przynieść niczego dobrego. Warto jednak otworzyć się na nowe znajomości przyjacielskie i koleżeńskie. Rozstanie może stać się okazją do poznania nowych osób, które możliwe, że są w podobnej sytuacji lub przeszły kiedyś to, co Ty.

Rób to, co kochasz

Jak poradzić sobie po rozstaniu? Ważne jest, by po zakończeniu relacji dać sobie czas na robienie tego, co naprawdę się kocha. Może warto odświeżyć odstawione w kąt hobby? Spełnianie się w swoich zainteresowaniach to doskonały uśmierzacz bólu - dlatego znajdź sobie zajęcie, które pochłonie Cię choćby na chwilę i da tym samym wytchnienie od dręczących myśli.

A może zawsze marzyłeś o podróżowaniu, ale nie miałeś na to wcześniej czasu lub energii? Teraz jest dobry moment, by zaszaleć i wybrać się w ciekawe miejsce. Takie przeżycia dostarczą wiele endorfin - a to podstawa w czasie po rozstaniu, który zazwyczaj jest wymagający. Trzeba znaleźć w życiu coś, co się kocha.

Udaj się do specjalistów

Jak przetrwać rozstanie? Z tym pytaniem warto też udać się do specjalistów. Psycholog czy psychoterapeuta mogą znaleźć dużo lepsze rady i pomysły na gruntowną, kompleksową pomoc niż mający nawet najlepsze intencje bliscy.

Niektórzy po rozstaniu czują się tak źle, że chcą zmienić całe życie - stan, w którym tkwią, tak im nie odpowiada, że są gotowi na naprawdę wielkie zmiany. Warto w tym celu rozpocząć psychoterapię. Być może, nakreśli ona wzorce złych wyborów, jakie wcześniej były dokonywane. Psychoterapia pomoże poradzić sobie z emocjami po rozstaniu, a także uporządkuje inne sprawy z przeszłości. Niech ból po rozstaniu stanie się zaczynem do pozytywnej zmiany w życiu.

Czasem jednak pomoc psychologa czy psychoterapeuty nie wystarcza - trzeba się wtedy udać po pomoc do psychiatry. Pójście do tego specjalisty to żaden wstyd, zwłaszcza w trudnym okresie po rozstaniu.

Podsumowanie

Jak sobie poradzić z rozstaniem? To jedno z trudniejszych pytań, jakie można sobie postawić. Ważne, by nie tłumić trudnych emocji i rozmawiać o nich z bliskimi. Istotne jest również skupienie się na rzeczach pozytywnych, na czynnościach czy planach, które sprawiają radość. A wreszcie, warto zwrócić się po pomoc do psychologa, psychoterapeuty bądź psychiatry - często jest to jedyna droga ku lepszemu samopoczuciu.