nagrobek

Jaki kamień na nagrobek wybrać?

Śmierć bliskiej osoby jest jednym z cięższych wydarzeń w życiu, po którym bardzo ciężko i długo człowiek dochodzi do siebie. Podczas bolesnego przygotowywania pogrzebu, trzeba zdecydować się na idealny kamień, z którego będzie wykonany nagrobek. Jaki kamień będzie najlepszy do uhonorowania bliskiego zmarłego? Nie trudno jest przyznać, że wybór grobu jest bardzo ciężką decyzją, na którą nie wszyscy mogą czuć się przygotowani, ale którą trzeba mimo to dokładnie przemyśleć, ponieważ właśnie ten nagrobek będzie przypominał o zmarłym przez następne wiele lat.

Jakie są dostępne rodzaje kamienia do nagrobków - kamieniarstwo Łódź

Pomniki, które widzimy na cmentarzach są wykonywane z przeróżnych materiałów, między innymi z konglomeratów kwarcowych, kamieni naturalnych czy kamienia zwanego lastriko. W obecnych czasach dominującym materiałem do wytwarzania nagrobków jest kamień naturalny, ceniony ze względu na swoją niezwykłą trwałość oraz estetykę. Podczas wytwarzania grobów głównymi rodzajami kamienia, jaki jest do tego wykorzystywany to granit, marmur i piaskowiec. Jednakże, który z nich jest tak definitywnie najlepszy?

Najlepszy kamień na nagrobek

Coraz większym wyzwaniem jest wybór idealnego kamienia na nagrobek, ponieważ na rynku panuje coraz większa różnorodność i kolorystyka materiałów. Wizualizując sobie idealny pomnik, chcemy, aby zostały zachowane walory estetyczne, ale także, aby był łatwy w utrzymaniu na nim czystości i trwały, by mógł przetrwać wiele lat. Najczęstszym surowcem używanym w Polsce do wytwarzania nagrobków jest granit, słynący ze swojej niezwykłej trwałości oraz odporności na wszelkiego rodzaju zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne. Żadne czynniki zewnętrzne nie będą w stanie go złamać. Mróz czy kwaśne deszcze nie pokazują, żeby miały jakiś znaczący wpływ na nagrobki z tego kamienia.

Odradzane są nagrobki z marmuru, ze względu na to, jaki klimat panuje w Polsce. Wydawać by się mogło, że będzie to najładniejszy i najbardziej odpowiedni surowiec, jednakże niekoniecznie tak jest. Marmur jest skałą wapienną, która pod wpływem działania mrozu i wody szybko ulega erozji. Po upływie zaledwie paru lat nagrobki z marmuru są już w opłakanym stanie, nawet jeżeli były regularnie sprzątane i specjalnie o nie dbano.

Kolejnym popularnym kamieniem, z którego wytwarza się nagrobki jest piaskowiec, który w wielu rejonach kraju jest najczęściej wykorzystywanym. Jest to wdzięczny materiał, ale pod warunkiem, że odpowiednio się o niego zadba i włoży w to dużo pracy. Jednakże pod względem trwałości znacznie bardziej przeważa nad nim granit.

Kamieniarstwo Łódź - jaki wybrać

Kierowanie się ceną surowców niekoniecznie może być odpowiednim rozwiązaniem, ponieważ te mniej trwałe i wymagające większego nakładu czasu oraz pielęgnacji mogą okazać się droższym rozwiązaniem, niż te, które wytrzymają latami na cmentarzu. Aby dobrać idealny kamień do nagrobku, najlepiej jest pójść do specjalistów od kamieniarstwa w Łodzi i nie tylko, którzy podadzą wszystkie cechy danych materiałów i pomogą przy podjęciu decyzji.