wnętrze

Cegła dekoracyjna - jaką wybrać?

Mimo że trendy wnętrzarskie ulegają ciągłym zmianom, cegła dekoracyjna nadal jest jednym z najczęściej wybieranych materiałów wykończeniowych. Cechuje się przede wszystkim uniwersalnością i ponadczasowością, dlatego bardzo często wykorzystywana jest w różnych aranżacjach wnętrz. To rozwiązanie sprawdza się zarówno w przypadku stylistyki modernistycznej, jak i industrialnej, jak również w przypadku tradycyjnych stylów wykończeniowych. Aby cegła dekoracyjna kompleksowo spełniała swoją funkcję estetyczną przez długie lata, powinna być odpowiednio dobrana. Dobór materiału należy przemyśleć nie tylko pod kątem kolorystyki cegły, ale także jakości jej wykonania. Jaką cegłę dekoracyjną wybrać? Czym kierować się przy zakupie tego materiału wykończeniowego?

Cegła dekoracyjna – cechy

Każdy materiał dekoracyjny powinien spełniać szereg cech jakościowych. Odporność na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć, czy promieniowanie słoneczne to aspekty, które determinują długotrwałość tego elementu wykończeniowego. Istnieje kilka rodzajów cegły, które różnią się między sobą sposobem powstawania, rodzajem materiału wykorzystywanego w procesie produkcyjnym, czy sposobem aplikacji. Do najpopularniejszych z nich należą: cegła cięta, cegła gipsowa, cegła z betonu architektonicznego, płytki klinkierowe (imitujące cegłę), czy cegła licowa. Aby w prosty i szybki sposób odświeżyć daną przestrzeń użytkową, wielu konsumentów decyduje się także na zakup tapety ściennej z ceglanym nadrukiem. Każde z tych rozwiązań posiada swoje wady i zalety, dlatego przed wyborem konkretnego rozwiązania, warto poszukiwać informacji na temat każdego z podanych rodzajów wykończeń.

Jaką cegłę dekoracyjną wybrać? – kolorystyka

Decydując się na zakup cegły dekoracyjnej, konsumenci zwracają szczególną uwagę na jej kolorystykę. Najczęstszym wyborem jest bez wątpienia klasyczna, czerwona cegła, która sprawdza się zarówno w stylu modern, loft, jak i retro. Surowość, minimalizm i ponadczasowość to podstawowe cechy, które wyróżniają ten typ cegły. W ciągu ostatnich kilku lat dużym zainteresowaniem cieszy się także biała cegła dekoracyjna. Ten rodzaj wykończenia doskonale wpasowuje się w stylistykę skandynawską, czy glamour, nadając wyjątkowego charakteru wnętrzom bazującym na odcieniach bieli, szarości, czy beżu. Dobór odpowiedniej kolorystyki cegły powinien być uwarunkowany także metrażem pomieszczenia i ilością światła, które dociera do jego wnętrz. Ciemniejsze odcienie cegły mogą przyciemniać i optycznie zmniejszać daną przestrzeń użytkową. Jasne odcienie mogą szybciej ulec zabrudzeniu, ale znacząco rozświetlą dane wnętrze. Warto mieć to na uwadze.

Jaką cegłę dekoracyjną należy wybrać? – rodzaj pomieszczenia

Wybór cegły na ścianę powinien zależeć także od rodzaju pomieszczenia, na którym chcemy zaaplikować dany materiał. Kuchnia i łazienka to zdecydowanie najbardziej wymagające przestrzenie w budynku użytkowym. Ze względu na duży poziom wilgoci, a także częstą eksploatację wnętrz kuchennych i łazienkowych przez domowników, warto postawić na solidne, odporne na wilgoć rozwiązania. W tym przypadku doskonale sprawdzą się np. płytki klinkierowe imitujące cegłę. Charakteryzują się one niską nasiąkliwością i są proste w czyszczeniu. Płytki klinkierowe nie zawsze jednak będą w stanie zapewnić tak unikatowe wykończenie, jak tradycyjna cegła np. w formie ciętej.

Jaką cegłę dekoracyjną wybrać? – struktura

Jeśli rozważamy zakup cegły na ścianę, należy także zwrócić szczególną uwagę na rodzaj wykończenia. Niektórym konsumentom będzie zależało na gładkiej strukturze, ponieważ jest ona łatwiejsza w czyszczeniu. Wtedy płytki imitujące cegłę sprawdzą się doskonale. Istnieje jednak duża grupa osób, która tworząc aranżację wnętrz, chce zachować modernistyczny surowy charakter. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem będzie np. cegła cięta, czy cegła z betonu architektonicznego. Oba rodzaje cegły cechują się zdecydowanie większą wytrzymałością na wilgoć i szereg czynników zewnętrznych od cegły gipsowej. Ten ostatni typ cegły znajduje zastosowanie w mniej wymagających pomieszczeniach, czyli np. salonach, czy sypialniach.