Ile kosztuje wizyta u stomatologa?

Dbałość o stan uzębienia to niezwykle ważna kwestia zarówno ze względów estetycznych, jak i zdrowotnych. Silne, proste zęby podwyższają poziom pewności siebie, sprawiają, że częściej się uśmiechasz oraz właściwie spełniają swoje funkcje podczas jedzenia. Dlatego w trosce o zdrowie jamy ustnej poza pielęgnacją w domowych warunkach warto regularnie chodzić na kontrole do stomatologa.

Jak wszyscy lekarze, również dentyści oferują swoje usługi prywatnie oraz w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Jednak ze względu na dość długi czas oczekiwania na wizytę w drugim przypadku, sporo osób decyduje się na pierwszą opcję. Ile kosztuje wizyta u stomatologa przyjmującego pacjentów prywatnie? Jakie czynniki wpływają na cenę poszczególnych usług?

Od czego zależy koszt wizyty u stomatologa?

Kwota, którą trzeba zapłacić w trakcie wizyty u dentysty, zależy od wielu czynników. Wśród nich jeden z najważniejszych stanowi lokalizacja gabinetu. Jeśli szukasz specjalisty w dużym mieście, prawdopodobnie zapłacisz nieco więcej, niż gdybyś skorzystał z usług stomatologa przyjmującego pacjentów w mniejszej miejscowości. Co ważne, również renoma konkretnego specjalisty ma znaczenie w kwestii ceny za wizytę.

Na koszt wizyty u stomatologa ma także konkretna usługa, z której chce skorzystać pacjent. Skomplikowane leczenie będzie o wiele droższe niż zdjęcie kamienia czy wypełnienie drobnego ubytku. Kwota do zapłacenia po wizycie zależy również od stosowanych przez specjalistę metod.

Cena, jaką trzeba zapłacić za wizytę w gabinecie dentysty, zależy również od użytych w jej trakcie materiałów. Często zdarza się, że np. wypełnienia w naturalnym odcieniu zębów kosztują trochę więcej od tych ciemniejszych.

Koszt leczenia w ramach stomatologii dziecięcej - Białystok

Leczenie stomatologiczne nie omija również pociech. W końcu od najmłodszych lat warto dbać o zęby oraz zaszczepiać w maluchach nawyk regularnego odwiedzania gabinetu dentystycznego. Jednak często rodzice zastanawiają się, ile kosztują kontrole i leczenie uzębienia w ramach stomatologii dziecięcej? W Białymstoku ceny mogą być nieco wyższe niż w pozostałych miejscowościach na terenie województwa podlaskiego, ponieważ jest to duże miasto. Jednak z drugiej strony, im większa miejscowość, tym łatwiej jest znaleźć odpowiedniego specjalistę dla dzieci.

Co warto podkreślić, zazwyczaj koszt wizyty dziecka u dentysty prezentuje się nieco korzystniej niż w przypadku osób dorosłych. Dzieje się tak między innymi ze względu na mniejsze zużycie materiałów wykorzystywanych w trakcie leczenia. W końcu dziecięca szczęka oraz zęby są znacznie mniejsze niż te posiadane przez dorosłego człowieka.

Ponadto zazwyczaj pacjenci w bardzo młodym wieku mogą się cieszyć dobrym stanem zębów, a poważniejsze przypadki wymagające specjalistycznego leczenia zdarzają się rzadziej niż u dorosłych. O zdrowie jamy ustnej dzieci muszą się przejmować rodzice, którzy dbają o zbilansowaną dietę pociech, ograniczenie spożywanej ilości cukru oraz staranne szczotkowanie uzębienia.