tort

Pieczenie tortów w domu a sanepid

Osoby lubiące piec ciasta i torty i marzące o  wykonywaniu ich na zlecenia oraz sprzedawaniu, powinny przed przystąpieniem do realizacji celu w pierwszej kolejności zapoznać się z wymogami stawianymi przez sanepid. Zastosowanie się do wytycznych tej instytucji jest konieczne w zaistniałej sytuacji. Co należy zatem zrobić, aby nie narazić się na nieprzyjemności, koszty i kary?

Od czego zacząć? 

 

Zanim nastąpi ten fantastyczny moment i będzie można przystąpić do realizacji zleceń dla klientów i pieczenia tortów w domu należy w pierwszej kolejności zacząć od mniej przyjemnej czynności, czyli od wykonania badań sanitarno-epidemiologicznych. Mając kontakt z żywnością, jest to koniecznością. Badania można wykonać bez skierowania. W tym celu do stacji sanitarno-epidemiologicznej należy dostarczyć 3 próbki materiału do badania, czyli kału. W razie wątpliwości warto skontaktować się z sanepidem i tam uzyskać dokładne informacje. Następnie po otrzymaniu wyników udać się do lekarza medycyny pracy celem wydania zaświadczenia, że jest się zdrowym i można przystąpić do pracy z żywnością.

Jakie są wymagania sanepidu, żeby móc rozpocząć pieczenie ciast na zamówienie w domu?

 

Początki mogą wydawać się trudne, ale to tylko pozory. Dla osoby, która piecze z pasji i chce na tym zarabiać, spełnienie wytycznych sanepidu nie powinno być problemem. Zadaniem sanepidu natomiast jest zminimalizowanie zagrożeń zachorowań wynikających z braku odpowiedniej higieny przy pracach dotyczących kontaktu z żywnością. Wymogi sanepidu są proste i nie powinny przysporzyć wielu trudności. 

 

To, że przestrzeń powinna być czysta, to nie ulega wątpliwościom. Powinno również dać się łatwo posprzątać i zdezynfekować. Musi być dostęp do bieżącej wody (ciepłej i zimnej). Powinno być to również takie miejsce, które nie ma połączenia z innymi pomieszczeniami w domu. Powinno być wyposażone w minimum 2 lodówki. Jedna będzie służyła tylko do przechowywania gotowych wyrobów, w drugiej możliwe będzie przechowywanie produktów do wyrobu ciast.

 

Obowiązkowe jest również posiadanie urządzenia do mycia i dezynfekcji. Należy zgromadzić akcesoria do pieczenia ciast oraz produkty i przechowywać w oddzielnych szafkach, w których nie będą miały kontaktu z niczym innym. Kuchnia musi mieć piekarnik, dużo blatów do wyrobu ciast a żadne blachy i blaty nie mogą być uszkodzone oraz powinny dać się łatwo wyczyścić i zdezynfekować. Z produktami do wyrobu ciast i półproduktami nic innego nie powinno mieć możliwości kontaktu.

 

Produkty do produkcji ciast

Kupując produkty, z których będą wykonane ciasta warto pamiętać, aby zachowywać paragony, faktury, kontakty. Jest to o tyle ważne, że gdyby zdarzyło się zatrucie u któregoś z klientów, warto mieć informacje dla sanepidu, skąd pochodziły użyte produkty. 

Sanepid nie dopuszcza sprzedaży ciast własnego wyrobu na używanych blachach, które służą do pieczenia. Z tego powodu koniecznością jest zaopatrzenie się w pojemniki jednorazowe specjalnie do tego celu. Dobrym rozwiązaniem jest inwestycja w kartonowe pudełka na torty. Na rynku jest bardzo dużo punktów dostępnych, gdzie można zakupić w cenach i opakowaniach hurtowych.

Pieczenie tortów w domu a sanepid. Formalności

Gdy sprawa aktualnych badań epidemiologicznych i zaświadczenia lekarza medycyny pracy już jest zrealizowana, warto pamiętać, że jeszcze przy chęci sprzedaży ciast domowych koniecznością jest uzyskanie pozwolenia sanepidu na taką działalność. Bez spełnienia powyższych wytycznych, marzenia o własnej produkcji ciast domowych na sprzedaż może okazać się niemożliwe do osiągnięcia. Z tego powodu warto przyłożyć się, aby jak najlepiej sprostać wymogom. Dobrym pomysłem jest w razie wątpliwości nie bać się zapytać bezpośrednio u źródła.

Jak zdobyć klientów?

Bardzo dobrze sprawdza się poczta pantoflowa. Na czym ona polega? Jeden zadowolony klient przekazuje informację kolejnej osobie itd. Poza tym, zanim podejmie się decyzję o pieczeniu na sprzedaż, warto poeksperymentować pieczenie tortów w domu na grupie rodzinnej i bliskich znajomych. Jeżeli oni będą zadowoleni, będą polecali też dalej. W taki sposób w krótkim czasie można zdobyć zadowolone grono wiernych klientów.