topinambur

Topinambur - co to jest?

Topinambur pochodzi z Ameryki Północnej i jest bardzo cennym warzywem. Dlatego warto wiedzieć o nim więcej. Topinambur, czasami nazywany bulwą, jest jadalną rośliną z rodziny Compositae, która ze względu na swoje właściwości rozprzestrzeniła się na kontynenty. Topinambur jest rośliną jadalną, pastewną i ozdobną. Jego wartość wynika głównie z dużego potencjału produkcyjnego zielonej biomasy i bulw jadalnych. Topinambur to cenne warzywo, którego bulwy mają ciekawy oryginalny smak. Żółte lub białe w środku, chrupiące bulwy mają słodki smak, który może konkurować z orzechami brazylijskimi, a czasem z karczochami. Częściami użytkowymi topinamburu są podziemne bulwy, które zawierają wiele cennych składników odżywczych, takich jak minerały:
  • potas,
  • miedź,
  • magnez,
  • wapń,
  • żelazo,
  • witaminy (w tym witaminy C i B1),
  • węglowodany (głównie inulina i skrobia)
  • cukry proste,
  • krzemionka,
  • kwasy organiczne.

Co to jest topinambur? - właściwości zdrowotne

Inulina zawarta w bulwach topinamburu obniża również poziom złego cholesterolu LDL w organizmie, tym samym zapobiegając rozwojowi miażdżycy. Topinambur reguluje również ciśnienie krwi, m.in. dzięki wysokiej zawartości potasu. Inulina zawarta w topinamburze jest pożywką do hodowli mikroflory bakteryjnej, która może być odpowiednio trawiona w jelitach. Dodatkowo inulina stymuluje ruchy jelit, dzięki czemu pomaga eliminować zaparcia i zapobiegać ich powstawaniu. Pomaga również w przyswajaniu żelaza, wapnia i magnezu. Topinambur jest dobrym źródłem składników odżywczych, które promują zdrowe włosy, takich jak żelazo, miedź i witamina C. 100 gramów surowego topinamburu to prawie jedna piąta zalecanego dziennego spożycia żelaza. Żelazo w diecie transportuje tlen do włosów, utrzymując zdrowe mieszki włosowe. Dowody sugerują, że niewystarczające zapasy żelaza są jedną z najczęstszych przyczyn wypadania włosów u kobiet przed menopauzą. Podobnie jak żelazo, miedź zapobiega wypadaniu włosów i przyspiesza ich wzrost. Dodatkowo miedź jest czasami stosowana jako leczenie wypadania włosów i uważa się, że poprawia ich kolor i zapobiega przedwczesnemu siwieniu. Natomiast synteza kolagenu wymaga witaminy C. Kolagen pomaga w utrzymaniu zdrowych włosów poprzez wzmocnienie mieszków włosowych i utrzymanie zdrowych naczyń krwionośnych w skórze głowy. Bulwa topinamburu zawiera dużo błonnika, który reguluje proces przemiany materii, pomaga zwiększyć uczucie sytości i usprawnia przemianę materii. Polecany dla osób chcących schudnąć. Należy jednak wiedzieć, że stosowanie samej tej rośliny nie spowoduje nagłej utraty wagi. To naturalne wsparcie dla organizmu jest bardzo ważne w walce z nadwagą, ale nie schudnie on szybko bez zastosowania odpowiedniej diety. Więcej o właściwościach zdrowotnych tego warzywa przeczytasz: https://www.miastokobiet.pl/co-to-jest-topinambur-wlasciwosci-przepisy/

Co to jest topinambur i jak go spożywać?

Karczoch jerozolimski można cienko obrać i wlać na kilka minut do wody z octem lub sokiem z cytryny, aby uniknąć czernienia lub dokładnie umyć szczoteczką dzięki czemu zachowamy korzystniejsze związki. Stosowanie surowego topinamburu to bardzo dobry pomysł, ponieważ w tej postaci zachowuje on maksymalną wartość odżywczą. Na przykład, zamiast cytryny możemy dodać ją do herbaty, krojąc ją w plasterki. Ale uważaj – ta forma może powodować wzdęcia, zwłaszcza gdy jest spożywana ze skórą. Dlatego najlepiej gotować lub prażyć. Topinambur może być stosowany jako dodatek do różnych potraw lub jako ich baza. Oto kilka przepisów na dania z karczocha jerozolimskiego. Warto dodać surowe chipsy z topinamburu do sałatek lub innych zimnych przekąsek. Innym świetnym sposobem na zrobienie karczochów jerozolimskich jest gotowanie ich bulw w wodzie i podawanie ich zamiast ziemniaków. Pamiętaj, aby karczochy gotować krócej niż ziemniaki, najlepiej sprawdzać optymalny czas metodą prób i błędów. Umieść obrane bulwy topinamburu w zimnej wodzie z sokiem z cytryny, aby zapobiec ich czernieniu. Można też pokroić bulwy w paski i usmażyć na głębokim tłuszczu, mamy pyszne i zdrowe frytki.